– Miksi sanot noita perinteisen tyylin veistoksia mauttomiksi?
– No ne ovat mielestäni niin harhaanjohtavia rivoudessaan.
– Niissä on siis sinulle liikaakin makua, pitäisitkö enemmän Paasikiven muistomerkin kaltaisista abstrakteista teoksista?
– Älä saivartele, en varmasti, mutta nuo sukuelimet… kai niille nyt jostain olisi löytynyt jalkaan vaikka uimahousut tai viikunanlehtiä verhoksi.
– Meinaatko, että eduskunnassa on liikaa munaa… eikä Raivaaja ja Sadonkorjaaja ainakaan uimaan ehtisi. Henkinen työ ja Usko tuskin osaisivatkaan, ja mitä viikunanlehtiin tulee…niitä Suomessa ole.
– Tuo naisen takamus muka Tulevaisuus!
– Pöljä, etkö tajua, että naisen sylissä on lapsi joka katsoo tulevaisuuteen, mutta sinä vain katsot naisen takapuolta, taisit paljastaa itsesi!
(Viite: viikon 6 krapusanat perinteinen, mauton, harhaanjohtava
https://susupetalsanat.wordpress.com/2022/02/06/nainen-konepellill/#comments )
6 helmikuun, 2022 at 12:31
Jep, eipä taida viikunanlehtiä olla Suomessa tarjolla. Vaahteranlehdistä pitäisi kyhätä munasuojuksia 😀
TykkääTykkää
6 helmikuun, 2022 at 15:33
Hauska! Nurmi juoskoon mun puolesta kikulit paljaana, vaikka myöntää täytyy, että se kyllä aina vähän huvittaa, kun eivät edes heilu :D.
TykkääLiked by 1 henkilö
6 helmikuun, 2022 at 16:00
Oi, tosi hauska!!! Hekottelin melkein ääneen, hieno idea käyttää eduskunnan ison salin patsaita, siis täydellinen idea!!!
TykkääLiked by 1 henkilö
6 helmikuun, 2022 at 17:36
Kivipatsaat, mutta se mielikuvitus herää henkiin.
TykkääLiked by 1 henkilö
6 helmikuun, 2022 at 20:45
Hehheh! Klassisen tyylin nakupatsaita riittää. Michelangelon viisimetristä Davidiakin turistimassat tuijottavat. Viikunanlehteä ei ole.
TykkääLiked by 1 henkilö
7 helmikuun, 2022 at 14:04
No jopas keksit aiheen. Ei tätä nauramatta voi lukea. Paheksua voi vaikka patsaita.
TykkääLiked by 1 henkilö
7 helmikuun, 2022 at 14:04
Katsojan silmässä se totuus. Osuuko se takamuksiin/etumuksiin vai johonkin muuhun.
TykkääLiked by 1 henkilö
7 helmikuun, 2022 at 14:41
Näkemyksiä ja arvosteluita riittää. Mikä passaa yhdelle, ei alkuunkaan enää toiselle.
Hupihauska teksti ja eritoten oivallus kravuksi.
TykkääLiked by 1 henkilö
8 helmikuun, 2022 at 13:47
Hauska! Ihan sama onko patsas kuution muotoinen kivikasa vai munillaan patsasteleva mies, aina riittää sanomista! 🙂
TykkääLiked by 1 henkilö
8 helmikuun, 2022 at 15:38
Aivan hyvät munasillaan. Miksi arvostella, kun ne ovat kaikilla miehillä, ja pimpit naisilla. Muutenhan me ei enää eroavaisuuksiamme tunnettaisi, kun on vain henkilöitä.
TykkääLiked by 1 henkilö
13 helmikuun, 2022 at 14:03
❤
TykkääLiked by 1 henkilö