Siltä varalta että tuonilmaisten säännöt
eivät sallisi minun päästä lukemaan
mahdollista muistokirjoitustani
(sellaisia jälkipolvi joskus tekee omantuntonsa
rauhoittamiseksi syystä tai syyttä)
toivon sen valmistuvan hyvissä ajoin
voidakseni kommentoida sitä:
poistaa kliseitä, lisätä kysymys- ja huutomerkkejä
sillä on tunnettua, että väitelauseisiin sisältyy
vastaväite, huudahduksiin vaikeneminen ja
kysymyksiin jo valmis vastaus
kaikki todennetut tapahtumat ovat
poikkeuksia tapahtumattomuuksista
joiden merkitys on suurempi kuin tapahtuneiden
Mutta jos tämä on liian radikaali ehdotus
varautukaa siihen, että kommentoin
Edellyttäen että säännöt sen sallivat
29 lokakuun, 2025 at 14:21
Oma muistokirjoitus kannattaa julkaista hyvissä ajoin ja viimeisiä huudahduksia voi vielä sisällyttää testamenttiin (joka sekin tietysti kannattaa olla olemassa hyvissä ajoin).
Oikeastaan kaikki runoni ja kirjani ovat jonkinlaisia muistokirjoituksia. Ehkä niitä luetaan kuolemani jälkeen enemmän kuin silloin, kun elin. Tai ehkä vielä vähemmän. Mahtaako se minua enää tuonilmaisissa kiinnostaa, fyysisen ja temporaalisen tuollapuolen tuppaa näkökulma muuttumaan. Kausaalisuus kiertyy ketjuista kehämäisiksi ja teesi-antiteesi-, väite-vastaväite-rykelmät pakkautuvat jonkun muun verisuoniin.
Täytyy malttaa olla kummittelematta, vaikka jälkipolvet kuitenkin tulkitsevat kaiken ihan väärin.
TykkääLiked by 1 henkilö
29 lokakuun, 2025 at 14:39
Jonkun filosofin kerrotaan todenneen (vastauksena kysymykseen hänen ajattelunsa ymmärtäjistä): yksi ymmärsi ja hänkin väärin.
TykkääTykkää